Music & Speaker Schedule-2019

 

NORTH HALL

Entertainment Schedule for the
2019 Maryland Irish Festival

Friday,  November 8, 2019

Start End

GUINNESS BLONDE Stage

GUINNESS Milk Stout Stage

6:15

7:30 PM

Poehemia

 

7:30

7:45

 

Opening Ceremony

7:45

8:00

 

Baltimore Pipes and Drums

8:00

9:00

 

Còig

9:00


10:00

10:00


11:00

Kilmaine Saints


 

 

 


Dublin 5

Saturday,  November 9, 2019

Start End

GUINNESS BLONDE Stage

GUINNESS Milk Stout Stage  

12:00

12:45 PM

 

 Brendan Pelan

12:45

1:00

 

 Richmond Pipe & Drum Band

1:00

1:30

McHale School of Dance 

 

1:30

2:30

 

Còig

2:30

3:30

Brendan’s Voyage

 

3:30

3:45

 Richmond Pipe & Drum Band 

 

3:45

4:45

 

Spain Brothers

4:45

5:15

Teelin Irish Dance Company

 

5:15


6:15

6:15


7:15

 


ShamRouges

Screaming Orphans


7:15

8:15

 

Kilmaine Saints

8:15

9:30

Dublin 5

 

9:30

 

11:00

 

The Pigeon Kings 

 

Sunday,  November 10, 2019

Start End

 GUINNESS BLONDE Stage

GUINNESS Milk Stout Stage

12:15

12:45 PM

O’Connor School of Irish Dance

 

12:45

1:45

 

 Brendan’s Voyage

1:45

2:45

 Spain Brothers

 

2:45

3:45

 

Còig

3:45

4:45

 ShamRogues

 

4:45

6:00

 

Screaming Orphans

       

Note:  Music schedule is subject to change

 

SOUTH HALL

Friday,  November 8, 2019

Start End

TULLAMORE DEW Stage

6:00

6:45 PM

Salute to Baltimore 

7:00

7:45

Broesler School of Irish Dance

8:00


9:00

8:45


9:45

Seamus Kennedy


Stövchen

10:00

11:00

Poehemia

Saturday,  November 9, 2019

Start End

TULLAMORE DEW Stage

12:00

12:45 PM

The Bog Band

1:00

2:00

Spain Brothers

2:00

2:15

Richmond Pipe & Drum Band

2:15

3:30

Tribute to the Masters:
J. O’Sullivan, Z. McLeod, D. Long, J. Eagan

3:45

4:45

Còig

5:00

6:00

Chris Norman and Andy Thurston

6:00

6:15

Richmond Pipe & Drum Band

6:15

7:15

Seamus Kennedy

7:30

8:30

Còig

8:45


10:00

9:45


11:00

Brendan’s Voyage


Poehemia

Sunday  November 10, 2019

Start End

TULLAMORE DEW Stage

10:30

11:30 AM

Mass

12:00

12:30 PM

Amhranai na Gaeilge

12:45

1:45

Còig

2:00

3:00

Tribute to the Masters:
J. O’Sullivan, Z. McLeod, D. Long, J. Eagan

3:15

4:15

Dance Showcase with the Old Bay Ceili Band

4:30


5:00

5:00


5:15

Ni Riain Dance


Announcement of Winners of the Limerick and Photography Contests

5:15

5:45

Celtic Tattoo Competition

Note:  Music schedule is subject to change

PORTZ’S PUB

Friday, November 8, 2019

Start End

PORTZ’S PUB Stage

 5:30

 6:00 PM

Family Dedication Ceremony

 6:00

 7:00

Brian Gaffney

 7:15

 8:15

Stövchen

 8:30

 9:30

Alice Laffan

 9:45

11:00

Seamus Kennedy

     
     

 

Saturday, November 9, 2019

Start End

PORTZ’S PUB Stage

12:00

1:00 PM

S. Suplee, M. Murphy, & C. O’Kelly

1:00

2:00

A. Caden, J. Clare, & ShamrockRs

2:15

3:15

C. O’Halloran, E. Mitchell, A. Caden

3:30

4:30

Jonathon Srour & Peter Brice

4:45

6:00

Larry Nugent,  Zan McLeod, and Jerry O’Sullivan

6:15

7:15

Jonathon Srour & Peter Brice

7:30

8:30

Chris Norman & Andy Thurston

8:45

9:45

Spain Brothers

 10:00

11:00

Chris Norman & Andy Thurston

     
     

 

Sunday, November 10, 2019

Start End

PORTZ’S PUB Stage

12:30

1:30 PM

CAS CEOL

1:45

3:45

Larry Nugent, Pat Egan, and D. McKindley-Ward

4:00

5:00

Spain Brothers

5:15

6:00

Terry Kane

     
     
     

Note:   Music and Dancing schedules are subject to change

 

Speaker’s Tent Schedule – 2019

TIMENAMETITLEDESCRIPTION
TIMENAMETITLEDESCRIPTION
FRIDAYFRIDAYFRIDAYFRIDAY
7:00 - 10:00 PMIrish Music Session Session led by Billy McComiskey and Donna Long Musical Presentations
SATURDAYSATURDAYSATURDAYSATURDAY
12:00 - 12:45 PMMichael McConnell The Histort of the Ancient Order of Hibernians (AOH) Historic Presentation
1:00-1:45 PMDavid Quinn Researching and Writing Irish-American Novels Author
2:00-2:45 PMKenneth Smith- Christmas The "Frankenspencer" Rifle at the Battle of Ridgeway Historical Presentation
3:00-3:45 PMDanielle Adams The Women of the Easter Rising Historical presentation
4:00-4:45 PMElyse Pollick-Byrnes “The Troubles” in Northern Ireland Historical presentation
5:00-5:45 PMLuke McCusker Baltimore’s Irish Orphan Boys, Famine Ships, and the Forming of St. Mary’s Church. Historical presentation
6:00-6:45 PMRyan Wagner & Bob Frank History of Guinness and also Brewing in Maryland Historical presentation
7:00-7:45 PMDave Riordan Farmers and Hunters Feeding the Poor Social Service Charity
8:00-8:45 PMTBD TBD TBD
SUNDAYSUNDAYSUNDAYSUNDAY
1:00-1:45 PMAllen Byrne The Irish and the Medal of HonorHistorical Presentation
2:00-2:45 PMDave RiordanThe Molly MaguiresHistorical Presentation
3:00-3:45 PMAllen Byrne & Gen. Jim Coleman The Irish Contribution to the US Military Historical Presentation

 

Hedge School Tent (in South Hall) 

   
TIMENAMETITLEDESCRIPTION
TIMENAMETITLEDESCRIPTION
SATURDAYSATURDAYSATURDAYSATURDAY
12:00-12:45 PMMary-Kate LeeHarp EssentialsMusical Lesson
1:00-2:00 PMLaurence NugentFlute: Technique & TunesMusical Lesson
2:00-3:00 PMPeter Brice Singing: English Language Musical Lesson
3:00-4:00 PMJoanna Clare Tune Teach: Melody instrumentsMusical Lesson
4:00-5:00 PMJoanna Clare Composition: Learn to compose a tune Musical Lesson
5:00-6:00 PMJerry O’SullivanUilleann Pipes: What you need to knowMusical Lesson
6:15-7:15 PMTerry Kane Singing in English or IrishMusical Lesson
SUNDAYSUNDAYSUNDAYSUNDAY
12:00-1:00 PMPeter FitzgeraldTenor Banjo / mandolin Tunes & TechniqueMusical Lesson
1:00-2:00 PMLaurence NugentFlute: Tunes & TechniqueMusical Lesson
2:00-3:00 PMCatherine O’KellySinging in the Traditional Style. Learn a songMusical Lesson
3:00-4:00 PMNorm MyersBodhranMusical Lesson
4:00-5:00 PMPat EganGuitar: Standard TuningMusical Lesson

 

Wee Folk Stage (in Children’s Area)

 

TIMENAMETITLEDESCRIPTION
TIMENAMETITLEDESCRIPTION
SATURDAYSATURDAYSATURDAYSATURDAY
12:00-12:30 PMPenny WhistleMusical InstructionJonathon Srour
12:30-1:00Irish DanceDancing InstructionJonathon Srour
1:00-2:00 PM 3 Competitions: Red Hair, Green Eyes, FrecklesAges: Under 8, 8-18, Over 18No registration required
2:00-2:15 PMRichmond Pipe BandMusicalEntertainment
2:15-3:15 PMSeamus Kennedy Children's SongsChildren’s Entertainment
3:30-4:00Keystone FiddlersInstrumental Musical Entertainment
4:15-4:45Music & Dance GamesChildren's Entertainment
5:00-5:30Story Time at the Wee Folk StageChildren's Stories
5:30-6:00Keystone FiddlersInstrumental Musical Entertainment
6:00-6:15Richmond Pipe BandMusicalEntertainment
6:15-7:15Spain BrothersChildren's SongsMusical Entertainment
7:30-8:00Music & Dance GamesChildren's Entertainment
8:15-9:00Wee Folk House BandIrish MusicMusical Entertainment
SUNDAYSUNDAYSUNDAYSUNDAY
12:00-12:30Penny WhistleMusical InstructionJonathon Srour
12:30-1:00Irish DanceDancing InstructionJonathon Srour
1:00-2:00
2:00-2:30Music & Dance GamesChildren's Entertainment
2:45-3:15Story Time at the Wee Folk StageChildren's Stories
3;30-4:00Wee Folk House BandIrish MusicMusical Entertainment
4:15-4:45Music & Dance GamesChildren's Entertainment
5:00-5:30Wee Folk House BandIrish MusicMusical Entertainment